У септембру је одржано девет часова у библиотеци. На тим часовима углавном стварамо децибеле, али смо, упркос својим навикама, ипак понешто и научили.
ПЕТИ РАЗРЕД: УПОЗНАВАЊЕ УЧЕНИКА СА ШКОЛСКОМ БИБЛИОТЕКОМ
Они ученици који су разредну наставу похађали у матичној школи, већ четири године су чланови школске библиотеке. Има и оних ученика који су током претходних година повремено долазили из издвојених одељења да би користили фонд школске библиотеке. Ипак, за највећи број наших ђака, учлањење у школску библиотеку је у петом разреду новина, па је зато најбоље да на самом почетку утврдимо правила понашања како бисмо што боље и лакше сарађивали у годинама које следе.
Чак и за оне ђаке који су раније били чланови школске библиотеке, правила понашања се у петом разреду у извесној мери мењају већ самим тим што су се променили њихови читалачки захтеви. Јавља се потреба за коришћењем стручне литературе, периодике, референсне збирке и Интернета. Искористимо, дакле, септембар да формулишемо правила:
1. Библиотека је за читаоце отворена сваким радним даном од 8 до 17 часова.
2. У сваком тренутку у току радног времена, ученици су слободни да користе све ресурсе библиотеке, али ипак треба да имају у виду да ће за њих бити корисније ако своје време организују тако да не напуштају наставу да би користили библиотеку.
3. Библиотека располаже са само 8 читалачких места, па је за групне и тимске радове са већим бројем учесника боље користити друге просторије које су ђацима на располагању.
4. Библиотека располаже двама компјутерима намењеним корисницима и није забрањено коришћење тих компјутера у сврху забаве, али приоритет увек дајемо оним ученицима који намеравају да их употребе на било који кориснији начин.
5. Библиотека је јавно место, тако да смо дужни да се пристојно и учтиво понашамо када се у њој нађемо.
6. У библиотеци се може слушати музика, увежбавати улога, певати, али само у случају да нема никога ко у том тренутку чита у библиотеци.
7. Заинтересовани ученици могу узети учешће у раду библиотечке секције, или, независно од тога, у прављењу овог блога, уређивању паноа, културним активностима које се у библиотеци организују.
8. Ипак, ученици најчешће користе библиотеку тако што из ње позајмљују књиге.
9. Књиге позајмљују само чланови библиотеке.
10. Чланску карту библиотеке добија сваки ученик матичне школе и користи је 4 године.
11. Изгубљену или потрошену чланску карту треба заменити дупликатом.
12. Ученици могу позајмљивати само књиге из ђачког фонда, док све остале монографске и серијске публикације могу користити само у читаоничком простору библиотеке.
13. Књига се не сме износити из библиотеке пре него што библиотекар евидентира позајмицу.
14. Ученик је одговоран за позајмљену књигу. Дужан је да је неоштећену врати у библиотеку у року од седам дана .
15. Изгубљене и оштећене књиге морају се надокнадити.
16. Задржавање књига после договореног рока се не санкционише, али библиотекар задржава право да од корисника тражи књигу после тог рока уколико за њу постоји интересовање других читалаца.
17. Све позајмљене књиге се морају вратити пре добијања сведочанства о завршеном основном образовању.
18. Позајмљена књига се може читати током школског распуста.
19. Библиотекар је дужан да обезбеди довољан број примерака оних наслова који спадају у школску лектиру. За остале наслове је могуће формирати листе чекања уколико је интересовање велико, а број примерака мали.
20. Осим помоћи при избору књига и проналажењу потребних информација, од библиотекара се може добити и помоћ у учењу и изради домаћих задатака.
21. Библиотека је тихо место. Увек треба да пазимо да својим присуством не узнемиравамо друге кориснике.